Časté chyby při zařizování interiéru – jak se jim vyhnout: Inspirace, barvy, textilie

Návrh interiéru je hrou barev, tvarů, nápadů a vtipu. Každý by si ale měl hrát svou vlastní hru. Na internetu a v časopisech je sice mnoho inspirace, ale jen kopírováním svůj vysněný interiér pravděpodobně nevytvoříte.  Vše by mělo vycházet z individuální osobnosti, z vašeho způsobu života a podle toho byste měli hledat, co vás zpětně obohacuje příjemným pocitem bez ohledu na trendy.  

Důkladně si ujasněte, jaký styl nejlépe vyhovuje vaší osobnosti. Dejte si čas a opravdu důkladně promyslete, také v jakých barevných odstínech se cítíte dobře. Jsou to spíše barvy výrazné a kontrastní nebo naopak tlumené a decentní?

 

Vítanou pomocí může být také vytvoření „concept boardu“ – náladové koláže (viz obrázek níže). Lépe pak posoudíte, jak k sobě věci ladí, jaký budí celkový dojem a jakou vytváří náladu. Rozhodnete-li se pustit do zařizování interiéru sami nebo s pomocí bytového designera, je čistě na vás, důležité však je, abyste neopustili pravidlo jednotného konceptu.  Vnímejte celkový dojem i všechny detaily. Inspirovat vás může například zajímavý obraz, netradiční tapeta, či zajímavý kus nábytku.

Ambience Design Blog Praha

Barevné schéma interiéru


Ne každý dokáže sladit materiály, povrchy a barvy tak, aby výsledek naplnil jeho očekávání. Velmi často lidé také dochází ke zjištění, že se nevydali správnou cestou…a že nakonec vznikl paskvil.

Součástí barevného schématu jsou samozřejmě stávající prvky jako podlaha, okna či jiné věci, které se již v interiéru nacházejí. Čím více jich máte, tím větší zřetel musíte dát na jejich styl a barvy, počítejte s nimi ve vašem celkovém konceptu.

Ambience Design Praha Blog

Kombinace barev a nábytku


Nejste-li si jistí, jak správně kombinovat barvy, použijte barevný kruh. Usnadní vám vytvoření představy, které kontrasty oku lahodí a které ne (skvěle vypadá například kombinace šedých, modrých a žlutých odstínů).

Neutrální barvy, sice svým způsobem nadčasové, mohou ve velkém množství, vytvořit interiér zcela postrádající osobnost. Samozřejmě, občas volba této barevné bezvýraznosti může být i vkusná a elegantní, ale je to také varianta natolik bezpečná, až zcela postrádá jakoukoliv dynamiku.

Nebojte se kontrastu


Další rada je nasnadě - kontrast je dobrá věc a vůbec nemusí vypadat násilně. Je totiž potřeba si uvědomit, že kontrast nemusí vzniknout jenom mezi dvěma sytými a nápadnými barvami. I dvě tlumenější barevné plochy například ve světle modré a oranžové vytvoří poutavou kombinaci.

Kontrastní barvu lze jednoduše zakomponovat do interiéru použitím vzorovaného koberce či jiných vzorovaných textilií, barevných polštářků nebo uměleckých předmětů.

Nejprve vyberte bytové textilie


Běžnou chybou, které se hojně dopouštíme, je výmalba jako první krok. Jedním z prvních kroků při návrhu interiéru je však výběr bytových textilií, které nám vytváří barevné schéma pokoje. Jedná se o látky na okenní stínění, sedací nábytek, kusové koberce a dekorační polštáře.

Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá – je mnohem snazší vybrat správný odstín výmalby k textiliím, které se nám líbí.  Zatímco najít textilii, která vás zaujme a která bude zároveň ladit s barvou stěn, je mnohonásobně těžší. Pokud tedy neplánujete zůstat u bílých stěn.

Textury a vzory


Čím více textur a vzorů u textilií použijete v místnosti, tím zajímavějším a autentičtějším dojmem bude působit. Pamatujte ovšem, že kombinování více textur a vzorů je velice náročný proces, který může dopadnout skvěle, ale také jím lze mnohé pokazit.

Ambience Design Praha Blog

Používejte vzory a textury strategicky, abyste dodali interiéru na útulnosti a jedinečnosti.

Výběr nátěrových barev


Každý ví, že barvy ovlivňují jak prostor, tak naše pocity v něm. Tento efekt je ještě podtržen jejich výrazností a rozsahem plochy, na níž jsou použity.

Vyhněte se výrazné výmalbě, budete si totiž připadat jako v plechovce. Výrazně zelená stolička působí v barevně nevýrazném interiéru jako skvělý solitér, ale zelené stěny budou téměř vždy křiklavé a vyvolávají dlouhodobě nepříjemné pocity.

Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog

Ještě větší chybou bývá kombinování dvou a více výrazných zářivých barev na stěnách. Barva je věcí, se kterou by se v interiéru mělo zacházet velmi opatrně a s rozmyslem, nepřehánějte to proto s barevností výmalby.

Ambience Design Praha Blog

Tlumené syté barvy (modrá, šedá) vypadají hezky v kombinaci se světlým nábytkem, pak už není potřeba výrazných doplňků.

Neuvážený výběr nátěrových barev


Lidé mívají často tendenci vybírat barvy, aniž by vzali v úvahu ostatní důležité elementy. Barvu volte především podle dalších prvků, které budou součástí interiéru.

Jedno ze základních pravidel interiérového designu zní: „odstíny barev pro výmalbu vybíráme vždy až nakonec, tj. po výběru nábytku, textilií a doplňků!

Jakmile se dostanete do stadia výběru nátěrových barev, barvu nejprve vyzkoušejte na kousku stěny asi tak 1 x 1 m, nejlépe však na dvou rozdílných stěnách místnosti, a to z toho důvodu, že denní světlo osvětluje místnost rozdílně. Pozorujte jej pod různými úhly, v rozdílnou denní dobu. Může se stát, že zjistíte, že bude lepší vybrat pro jednu ze stěn o něco světlejší či tmavší odstín.

Ambience Design Praha Blog

Bílé stropy a barevné stěny


Nenatírejte stěny až ke stropu. Strop nechte bílý, nebo ve světlém odstínu – tím docílíte opticky větší světlosti prostor. Barvu stropu nechte přesáhnout ještě několik cm na stěny, tak aby po obvodu místnosti vznikl světlý pás.

Bílý/světlý pruh u stropu na tmavší stěně dokáže, kromě optického zvětšení prostoru také zvýraznit světlé odstíny výmalby. Větší odstupy tmavší výmalby strop naopak opticky snižují.

Ambience Design Blog Praha

Další důvod, proč nenatírat stěny až ke stropu je, že čistý a rovný přechod mezi stěnou a stropem v podstatě neexistuje. Proto je lepší tónovanou výmalbu ukončit o pár cm dříve, tak aby vznikla rovná čistá linka.

Zdroje: www.ambiencedesign.czwww.pinterest.com