Skandinávský styl nebo promyšlený marketingový tah?

Mají interiéry Švédů, Dánů, Norů či Finů jednotný styl? Lze vůbec rozlišit interiér norský například od švédského? Nebo dánský od finského? Tyto otázky jsem si položila a posléze na ně hledala odpovědi poté, co nás klientka požádala o spolupráci při návrhu a realizaci bytu ve „skandinávském stylu“. 


Skandinávský design je velice široký pojem, proto jsme se musely přes spoustu dotazů a odpovědí prokousat ke konkrétnímu „skandinávskému stylu“, který by klientce nejvíce vyhovoval. 


Na otázku, který ze stylů, zda dánský, norský či švédský, se jí nejvíce líbí, odpověděla, že tyto rozdíly nijak nevnímá; „skandinávský styl“ se jí líbí všeobecně a dělí jej spíše na moderní a rustikální. Osobně pak preferuje interiér moderní, světlý, vzdušný, ale také útulný a hravý. Dalšími z požadavků byla světlá dřevěná podlaha, žádný těžký nábytek, ale spíše drobnější kusy, jako komody a noční stolky, ideálně na nožičkách, ve světlém provedení, eventuálně lze přemýšlet o tmavších variantách jako je ořech nebo teak. Sedací souprava pokud možno šedá, žádné těžké závěsy – preferované barvy světle šedá a bílá. Co se kuchyně týče, pak byla jasnou volbou moderní, jednoduchá, bílá varianta. Z dalších barev spíše jemné, pastelové barvy…černou ani tmavě šedou klientka ráda nemá. Pokud by došlo na použití vzorů, tak maximálně geometrické. Shrneme-li to, pak všechny tyto požadavky vesměs odpovídají definici skandinávského stylu.
Abychom se ujistily, že nabereme správný směr, prošly jsme pro porovnání spoustu fotografií švédských, dánských, finských a norských interiérů, které jsou na jednu stranu svým čistým, světlým, přívětivým a nápaditým přístupem podobné, ale zároveň stylově odlišné.


Pro posouzení rozdílnosti stylů severských zemí jsem se rozhodla projít interiéry určené k pronájmu či prodeji na webových stránkách realitních kanceláří v různých oblastech jednotlivých zemí. Chtěla jsem se tak vyhnout stylizovaným interiérům, propagujících bytové vybavení. Na servery o bydlení a stránky s nábytkem a bytovými doplňky designérů nicméně také došlo. Úroveň a kultura bydlení ve Skandinávii je obecně na velmi vysoké úrovni, takže jsem si mnohdy nebyla zcela jistá, zda jsem právě na stránkách prodeje nemovitostí nebo na internetovém časopise o bydlení. 


Na místě je určitě zmínit skutečnost, že nábytek z Ikea vidíme ve skandinávských interiérech spíše sporadicky. Pokud už je do interiéru začleněn, pak je to pouze několika kusy mezi dalším různorodým vybavením. Tím, že interiéry jsou zařízeny s invencí a s citem pro detail, nevypadají nikdy jako z katalogu Ikea. Umění kombinovat nové se starým (mix&match) mají všichni Skandinávci bezesporu společné. Nedostatek světla venku si lidé kompenzují jeho dostatkem uvnitř. Lamp, lampiček a svíček používají v interiérech skutečně v hojném množství.
Při hledání spojitostí a rozdílností mezi styly interiérů a designu skandinávských zemí jsem dospěla k názoru, že styl bydlení se v jednotlivých státech Skandinávie odlišuje; každý z nich má něco typicky svého, něco specifického…


Jedním z charakteristických prvků, kterými se skandinávský design liší a čím je na první pohled rozeznatelný, je výběr a úprava materiálů. Liší se i použitím – preferencí barev, typickými vzory na textiliích a do jisté míry také nábytkem a bytovými doplňky.


 

DÁNSKO

Charakteristika dánského interiéru

ambience design praha blog

 

Hlavním charakteristických rysem je teakový nábytek v retro stylu 50./60. let a kombinace bílé a černé. Černý je velice často nábytek, také kuchyně i podlahy. Co se podlah týče, běžně používaným materiálem je také dřevo. Oblíbené jsou rovněž velmi tmavé odstíny šedé, antracitová se používá i na výmalbu stěn. Pastelové barvy, žlutá a sytá modrozelená se v interiérech objevují, ale v mnohem menší míře jako monochromatická černobílá kombinace. Interiéry jsou na rozdíl od ostatních zemí zařízeny spíše minimalisticky. 

 

ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog

 

Co se skandinávského designu týče, patří Dánsko k jedné z velmi výrazných oblastí. Dánští designéři, kteří svým svěžím a originálním způsobem soustavně spojovali nové se starým, hráli po celé dvacáté století rozhodující roli při vyvíjení moderního nábytku.  Asi nejvýznamnějším dánským designérem, jehož výrobky se také dosud vyrábějí, byl Arne Jacobsen. Z jeho židle nazvané Mravenec se stalo jedno z notoricky známých děl, které zosobňují skandinávský design. Mnoho firem se k jeho návrhům nábytku, u něhož nepoznáte, zda byl navržen před deseti či padesáti lety, vrací a s úspěchem je prodává.

 

Židle  Series 7                        

Židle  Series 7                        

Ikonické křeslo Egg

Ikonické křeslo Egg

 

Mít kolem sebe dokonalý design pro Dána neznamená vystavit si doma drahé designové produkty. Naopak, design, jenž je běžnou součástí jeho každodenního života, definuje elegance a střídmost. 
Dánský styl je velmi strukturovaný a téměř architektonický ve své čistotě. Stěny jsou v bílé nebo šedé barvě, podlahy prkenné a nábytek minimalistický, s čistými liniemi a bez nadbytečných detailů. Okna jsou obvykle holá, a pokud jsou použity závěsy nebo žaluzie, mají tendenci být bílé.
Na dánský nábytek, textilie, osvětlení a doplňky známých značek a designérů  (Muuto , Erik Jørgensen, ferm LIVING, HAY, Gubi, Louis Poulsen)  se můžete podívat na stránkách: 

 

ŠVÉDSKO

Charakteristika švédského interiéru

ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog

 

Společného toho mají švédské interiéry mnoho.  Jsou zařízeny ležérně, stylově, elegantně, rafinovaně, prakticky a zároveň útulně. S kreativitou sobě vlastní střídmě kombinují staré s novým, rustikální s moderním… Svým citem pro detail jsou bezkonkurenčně ty nejzajímavější.
Švédské interiéry asi nejvíce ze všech skandinávských zemí splňují naši představu skandinávského stylu. Nábytek Ikea se pochopitelně objevuje častěji než u ostatních, ale na klasický „ikeácky katalogový interiér“ narazíte jen velmi zřídka. Pokud se v interiéru nachází, většinou jej ani nepostřehnete.  

 

ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog

 

Interiéru dominují odstíny měkké šedé, mléčně bílé a světle modré, hojně jsou používány přírodní materiály, jako je dřevo, kámen a textilie, kůže či kožešiny, které slouží jako dekorační prvek.

 

ambience design praha blog

 

Webové stránky realitních kanceláří, na kterých si můžete prohlédnout typické švédské interiéry: 

ambience design praha blog
ambience design praha blog

 

Největší rozkvět v oblasti skandinávského designu přišel až v polovině dvacátého století, kdy se Evropa vzpamatovala z druhé světové války. K výrazným představitelům švédského designu patří například Nisse Strinning, jehož systém nástěnných úložných polic, nazvaný String (1949), s jednoduchou konstrukcí umožňoval vytvoření mnoha různých variant umístění jednotlivých příček. 


V roce 1945 založil Ingvar Kamprad firmu IKEA. Během následujícího půlstoletí si IKEA vydobyla nepostradatelné místo na trhu s nábytkem po celém světě. Její filozofie je poskytovat za dostupnou cenu kvalitní nábytek pro všechny. Pravděpodobně největším přínosem této společnosti je skutečnost, že pomohla posunout všeobecný vkus k modernímu vzhledu.
V osmdesátých letech založil Bärge Lindau společnost pojmenovanou Blå Station, která dodnes produkuje nábytek charakteristický spojením kovu a dřeva.


 

FINSKO

Charakteristika finského interiéru

ambience design praha blog
ambience design praha blog

 

Finským interiérům dominuje bílá barva a neodmyslitelně k ní patří také vzory.  Interiéry jsou světlé, převládá bílá výmalba či natřené dřevo, a to nejen na podlaze, ale také na stropech. Nábytek je spíše bílý nebo světle šedý, prostory vzdušné s dostatečným průchodem světla. Barevné květinové a geometrické motivy od firem, jakými jsou např. Marrimeko ,  Klaush a Kauniste, zpestřují jinak čistý design finských domovů. Téměř všechny finské domy, často i byty, mají rovněž i svou vlastní saunu.
Nejen podlahy, ale i stěny a stropy rodinných v rodinných či víkendových domech bývají často obložené bílým dřevem. Textilie, jimiž je Finsko proslulé, vnášejí do těchto interiérů barvy a pocit tepla.

 

ambience design praha blog
Ambience design praha blog

 

Výborný  český blog o finském designu http://blog.terve.cz/ je dílem milovníka Finska Michala Učně.

 

ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog

Více na http://kristakeltanenblog.com/2015/08/interior-vanha-puutalo/

 

Finský interiérový design je známý především díky tvorbě architekta a designéra Alvara Aalta. Velké vodní plochy a okolní příroda byly pro tohoto umělce vždy velkou inspirací. Alvar  Aalto  začal  také jako  jeden  z prvních experimentovat s ohýbaným dřevem. Organické formy, které Aalto používal při práci se dřevem, přenesl i na sklo. Velký význam však má také tvorba Eero Saarinena, jenž žil a tvořil v USA (křeslo Womb, Židle Tulipán). Marimekko je finská firma zabývající se především produkcí textilu či nábytku. Potisk většiny výrobků sestává z květinových motivů různých barevných variací, z nichž nejčastější je červená, modrá a bílá

váza Savoy od Alvara Aalta

váza Savoy od Alvara Aalta

 

Na finský nábytek, textilie, osvětlení a doplňky známých značek a designérů, jakými jsou, Artek, Iittala, Marimekko, se můžete podívat na stránkách:


 

NORSKO

Charakteristika norského interiéru

I když interiérům dominuje světlé dřevo nebo, stejně jako ve Finsku, dřevo natřené na bílo na podlahách a v rodinných domech či chatách také na stěnách a stropech, jsou interiéry zařízeny klasickým nebo těžkým rustikálním nábytkem. Působí proto těžce a vesnicky.  Dalším vyskytujícím se typem interiéru jsou moderní městské interiéry, které se blíží klasickým evropským, čímž vzniká jakýsi mix mezi Skandinávií a Evropou. Zkrátka ani ryba ani rak…
Norové jsou mezi Skandinávci nejvíce konzervativní a tíhnou více ke klasickému stylu. Osobně zde postrádám lehkost a šmrnc

 

ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience desig praha blog
ambience design praha blog

 

Více o norských interiérech zde:  http://houzbuzz.com/norwegian-style-interior-design

 

Norský design nikdy nebyl v rámci Skandinávie příliš výrazný. I přesto však v Norsku vzniklo několik zajímavých děl, například textilie Fridy Hansen či Opsvikova sedací křesla pro děti. Ve svých počátcích vycházel norský design především z inspirace vikingskou kulturou a také okolní přírodou.  Norsko mělo bohatou kulturu lidového umění, které současnou podobu designu velmi ovlivnilo. Průkopníkem norského designu se stal Ingmar Relling, jehož proslavilo především křeslo, nazvané Siesta.

ambience design praha blog
ambience design praha blog

Po tomto krátkém náhledu do světa skandinávského designu se ale vraťme zpět k naší klientce, jejíž představy a preference se nejvíce objevovaly v designu dánském, proto se nám právě on stal největší inspirací.


Proč byl vlastně vymyšlen termín „skandinávský design“? 


Skandinávie je mozaikou států severní části Evropy, táhnoucí se až k Arktidě. Zahrnuje Dánsko, Švédsko a Norsko, které pojí také stejná jazyková větev. Finsko a Island jsou často do Skandinávie také zahrnovány zejména díky úzkým historickým, politickým a geografickým vazbám; obecný termín pro seskupení všech těchto států je jednoduše „severské“. 


Termín skandinávský design není fakticky název designu daného regionu, je to spíše užitečný způsob, který zemím s geografickou blízkostí ulehčuje přístup na trh, přičemž tím zároveň umně maskuje skutečné národní designové odlišnosti.  Návrháři ze skandinávských zemí po druhé světové válce cítili vzájemné pojítko nejen díky geografické blízkosti, ale také díky přístupům k designu samotnému.  


Pojem „skandinávský design“ (někdy též označován jako skandinávský styl), vznikl tedy jako marketingový nástroj, podporující design severských zemí.

 

Nestárnoucí skandinávský design

Seveřané rádi hezky bydlí a design je běžnou součástí jejich každodenního života.  Usilují o to, aby jejich bydlení bylo “hygglig” (dánské slovo hygglig je doslova nepřeložitelné; v jeho významu je však zahrnuto slov hned několik: pohodový, útulný, příjemný a prosvětlený). Skandinávci se snaží svoje domovy neustále upravovat, vylepšovat a obnovovat pomocí nijak drahého nábytku - prakticky, funkčně a neokázale. Milují přírodu a přírodní materiály. Severský interiér je praktický a funkční, prostory světlé a vzdušné. Převažují jednoduché čisté linie, lehkost, kvalita a poctivá práce. Především díky své dostupnosti se hlavní surovinou stalo dřevo, často ve své přírodní a neopracované podobě. V interiérech vidíme citlivé kombinace starého nábytku s moderním. Dalším charakteristickým znakem, který je společný všem skandinávským zemím, je použití světlých a tlumených tónů.


Skandinávský design neměl nikdy tendence udávat nové trendy. Nadčasový tvar a funkce nicméně byly a jsou i dnes kritériem skandinávského designu. Designéřii přemýšlí o tom, jak lidem dobrým a kvalitním designem zpříjemnit život. Ctí myšlenku, že pěkné a kvalitní věci by měly být přístupné všem. 

 

Zdroje:
Markéta Eliášová/ Proměny skandinávského interiérového designu v průběhu 20. Století
http://ananasbarb.blogspot.cz/2015/10/jak-vlastne-vypada-pravy-skandinavsky.html
http://www.myscandinavianhome.com/search/label/swedish%20apartment?updated-max=2015-06-09T10:14:00%2B02:00&max-results=20&start=32&by-date=false
http://nordicdesign.ca/art-styles-scandinavia/
www.pinterest.com

 

Mohlo by vás taky zajímat