.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Aranžování obrazů v bytě II

Vybrat  vhodné místo na obraz a správně ho pověsit není tak jednoduché, jak se zdá… Při našich častých návštěvách interiérů jen málokdy vidíme obrazy zavěšené tak, aby vynikly.

(obr.1)

(obr.1)

Tu malý obrázek na velké stěně, jinde velký obraz těsně pod stropem. Podíváte se na něj a vykroutíte si krk. Co se motivu týče, za nejhorší povazuji různé kýče bez fantazie. Levné, nevkusné záležitosti typu navazujících květin a krajinek , kterými se hemží internetové obchody. Zvláště ty složené z různých velikostí obrazů povazuji za vrchol nevkusu  (viz obr. 1).

Není nutné, aby měl každý doma drahý mistrovský originál. Na trhu je dostatek pěkných reprodukcí. Chce to jen dát výběru čas... Když se hezký plakát zajímavě zarámuje, může mít člověk za pár korun úžasný prvek, který nejen zútulní interiér, ale navíc se na něj i hezky dívá. Různé grafiky, fotografie, dnes módní a velmi oblíbené tisky na plátno, to vše dokáže místnost oživit a zpříjemnit. Věřte, že obrazy mají velkou moc ovlivňovat naši náladu a psychiku, nepodceňujme je proto.

Obraz je součásti každého pěkného interiéru a určitě by nikde neměl chybět. Byt bez obrazů působí velmi smutně a také nudně.

"Pověsit obraz tak, aby plnil svůj účel a byl tedy potěchou pro oko i příjemným detailem v interiéru, není snadnou záležitostí."

Výběr obrazů je jedna věc, jejich umístění ta druhá. Aby se na stěně dobře vyjímaly, vyžadují vkusné uspořádání, patřičné nasvícení a vhodný rám. Ale také  pečlivost a cit pro estetično. Právě obraz může byt  podkladem k barevnému ladění celého bytu.

Zmínili jsme rám. Věřte nebo ne, ale změna rámu často udělá zázraky. Dříve těžkopádný obraz najednou může působit odlehčeně , jasně. A naopak, klasický zdobený rám může dodat zajímavý náboj modernímu obrazu nebo hezkému plakátu.

Podceňovat se nemá hlavně výška, do které obrazy umístíme. Obecně platí, že viset by měly z jedné třetiny nad průměrnou výškou očí. Rozhodně ne pod stropem! V praxi to znamená, že těžiště obrazu by se mělo nacházet přibližně 150 cm od podlahy.

Chcete kombinovat několik obrazů vedle nebo nad sebe, například s navazujícím tématem? Zapojte vlastní fantazii, ispirujte se v časopisech nebo na internetu a kombinujte!

Pokud máte nebo si pořizujete více obrazů  s podobným námětem a od stejného autora, působí velmi zajímavým prostorovým dojmem, když je pověsíme vedle sebe. (viz obr. 2 a 3). Mějte přitom na paměti, že mezery mezi díly jednotlivých obrazů se pohybují jen mezi několika málo centimetry. Velké mezery narušují pocit celku.

(obr. 3)

(obr. 3)

(obr. 2)

(obr. 2)

V obývacích pokojích se velice dobře vyjímají velké obrazy. Výběr takového obrazu se odvíjí od plochy stěny. Pokud je prostorná, můžeme si dovolit obraz  velikosti 120 - 200 centimetrů a klidně i více. Obraz pak dominuje celému interiéru.

"Čím výraznější práce, ať moderní nebo stará, tím více prostoru kolem sebe potřebuje."

Uvažujete o osvětlení nad obrazem? Doporučuji  světlo umisťovat jen tam, kde to obraz skutečně vyžaduje (viz obr. 4 a 5). Někdy se může stát,ze světlo dojem z obrazu naopak naruší. Přece jen, je to další prvek.

(obr. 4)

(obr. 4)

(obr. 5)

(obr. 5)

(obr. 6)

(obr. 6)

(obr. 7)

(obr. 7)

"Někdy vynikne obraz lépe tam, kam bychom ho běžně nevěšeli."

Nebojte se pověsit obraz jinde, než nad sedačku , nad postel nebo dle nepsaného pravidla doprostřed zdi. Nápaditost se cení a obraz originálně pověšený tam, kam by se běžně nedával, může vyniknout mnohem lépe. 

Než obraz definitivně pověsíte, zkuste si  ho nejdříve přiložit i na další  místa. Třeba mu to tam bude slušet lépe (viz obr. 8 a 9).

(obr. 8)

(obr. 8)

(obr. 9)

(obr. 9)

"Obrazy stejné velikosti a tvaru skvěle vyniknou vedle nebo nad sebou v dokonalém geometrickém tvaru." (viz obr. 10, 11 a 12)

(obr. 10)

                                          (obr. 12)

                                          (obr. 12)

(obr. 11)

(obr. 11)

Chceme-li vedle sebe umístit obrazy různých velikostí, můžeme se držet spodní nebo horní hrany toho většího. Jindy naopak dobře vypadá, když menší obraz umístíme na střed. Pevná pravidla neexistují, a tak se řídíme dojmem, který obrazy vyvolávají jako celek (viz obr. 13 a 14).

(obr. 13)

(obr. 13)

(obr. 14)

(obr. 14)

I menší plochy dokáže vhodně zvolený obraz zútulnit, neznamená to však, že na poměrně malé stěně musí být nutně obraz malých rozměrů (viz obr. 15 a 16).

(obr. 15)

(obr. 15)

                   (obr. 16)

                   (obr. 16)