.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Časté chyby při zařizování interiéru – jak se jim vyhnout: Koncept - Nábytek/Osvětlení

Ambience Design - Blog Post - Časté chyby při zařizování interiéru

Konceptu interiéru, naší základní stavební desky v  podobě jednotné idey, zahrnující dispoziční řešení a jednotlivé vybavení (nábytek, osvětlení, barvy, materiály, struktury a bytové doplňky) opět doporučuji nejprve navrhnout formou koláže vybavení interiéru.  Všechny materiály a barvy poskládejte do jednoho celku – tzv. Sample Board.  Čas, který vám tato práce zabere, se vám stonásobně vrátí. Pomůže vám získat představu o vysněném interiéru, ale i o reálné investici.

Ambience Design Blog Post - Časté chyby při zařizování interiéru

Výběr nábytku

Jinak člověk přemýšlí při výběru nábytku, pokud zařizuje bydlení dočasné (3-5 let), a zcela jinak, když plánuje, aby mu nábytek sloužil 20 i více let.
Při výběru nábytku je zapotřebí si uvědomit, že nejde o krátkodobou investici - zejména u základního vybavení, jako je sedačka, postel či vestavěný nábytek.  Vše ostatní lze při omezeném rozpočtu pořídit za relativně nízké náklady (IKEA, bazar, aukro). Tyto kusy můžete postupně také snáze obměňovat, abyste dodrželi koncept vašeho sestaveného návrhu interiéru.
Pamatujte, že trendy by nás měly inspirovat, neměly by nás formovat k obrazu svému. Proto se jim snažte nepodléhat a nezařizujte svůj byt či dům pouze v jednom obchodě s nábytkem, nebo nákupem veškerého vybavení z jednoho katalogu.  Navíc v dnešní době může za trend být považováno takřka cokoliv…  
Při výběru nábytku se neřiďte pouze vlastním vkusem, spoléhejte také na rozum; všímejte si zpracování a kvality použitých materiálů.


Čeho se vyvarovat

Sladěný nábytek.

Většina lidí si myslí, že všechno vybavení by mělo společně ladit. Křesla že musí být stejná jako pohovka, materiál a styl židli musí ladit s jídelním stolem, skříně a komody musí mít stejnou barvu…  Zapomeňte na to, že takto precizně sladěný nábytek je to pravé ořechové (viz foto níže). Ani barvy a další doplňky v tomto případě netvoří originál a osobité bydlení!

Ambience design Blog Post - Časté chyby při zařizování interiéru

Neměnná typizace bez nápadu, dostupná za malý peníz ve všech obchodních řetězcích. Nejlevnější a stále populární. Seznamte se – toto je obývací stěna.
Nebojte se při výběru nábytku kombinovat různé tvary, materiály a jejich odstíny. Správná kombinace různých typů dřev dodává interiéru jedinečný dojem. Trváte-li však na jednom druhu dřeva, volte alespoň různé tóny. Vy přece nechcete být uniformní!
Lepším řešením než stěna je modulový nábytek, který má výhodu variability a vy si jej můžete dle individuálních potřeb různě designově sestavit.

Ambience design post blog

Ideální řešení spatřuji v knihovně (ať už vyrobené na míru nebo zakoupené v IKEA), v níž jsou začleněny také skříňky či šuplíky. Takovou dominantu pak postačí doladit pouze menšími solitéry. Ale pozor! Přílišná rozmanitost malých kusů nábytku může působit ve výsledku chaoticky.
Jestliže nepotřebujete uzavřené skříňky či zásuvky a dáváte přednost vzdušnosti, pěkně naaranžované police můžou vypadat v obývacím pokoji také skvěle.

ambience design blog post
Ambience design Blog Post

Tipy a nápady, jak police správně a originálně naaranžovat se zabývám v jednom ze svých starších článků: 


Lesk nebo mat?

Chcete-li navodit dojem tepla, volte mat. Určitě je také vhodné volit povrchovou úpravu v matu na více namáhaná místa, jakými jsou například kuchyňská linka, jídelní nebo konferenční stolek.
Lesklé povrchy působí luxusně a lesk odráží světlo. Péče o lesk je však náročnější a pro svůj luxusní vzhled může na některé lidi působit studeným dojmem.

Ambience Design Praha Blog

Osobně preferuji materiály ve svém přirozeném stavu. Za mne tedy mat, není nápadný, a proto se tak rychle neomrzí.
Trend let nedávno minulých, vysoký lesk zejména bílý, ale také černý a červený často kombinovaný s chromem, který se stal svého času obrovským hitem, je naštěstí už na ústupu. 


Sedačky

Co vše je důležité při výběru sedačky?
Sedačku nevybírejte pouze podle velikosti, ale také podle toho, jaké skýtá pohodlí.  Přejdeme-li k praktičtějším stránkám, pak je důležitá především její životnost, typ výplně a způsob údržby zvoleného materiálu čalouněné sedačky.

Chcete-li si užít pohodlné sezení, dejte si pozor na nízké zádové opěrky a už vůbec nedoporučuji zvolit namísto zádových opěrek polštáře!
Ideální sedačka by měla mít výšku sedu 40-44 cm a záda by měla dosahovat výšky alespoň 50 cm.
Rozhodně se nenechte zviklat tvrzením, že čím vyšší je cena, tím lepší je i kvalita.  Některé české sedačky, např. od Polstrinu, jsou velice kvalitní a designově srovnatelné s italskými. Cenově jsou však našinci mnohem bližší. 

Ambience design Praha Blog

Sedačky z mikroplyše  

Poznávací znamení – zaoblené tvary, mohutnost, mikroplyš
Tento těžký, velký, téměř celou místnost zaplňující nábytek je, i přesto že působí velmi mohutně, mezi lidmi, bohužel, stále velmi oblíbený. Navíc například kout tohoto gauče není na sezení ve srovnání s klasickou sedačkou ani trochu pohodlný.

ambience design praha blog

Křeslo jako solitér

Křeslo si pořizujeme zejména pro odpočinek, může však zaujmout místo výrazného doplňku – solitéru, který na první pohled zaujme svým originálním vzhledem. Pořídit si vedle pohovky křeslo ze stejné kolekce považuji za přežitek.

Klasická sedačka, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv, má ve většině případů jednoduché tvary a neutrální potah. Výrazné křeslo tak interiér vkusně doplní a dodá mu charakter. A nemusí to být hned drahé designové křeslo.  I staré, stále velmi pohodlné křeslo, necháte-li jej vhodně přečalounit zajímavou látkou, bude ve vašem interiéru jednoduše nepřehlédnutelné. 
Jsem zastáncem toho, že nábytek by měl být nadčasový, čímž rozhodně nemyslím moderní italský minimalismus. Měl by být také rozhodně kvalitní, z přírodního dřeva, případně v dekoru dřeva.  Chybu neuděláte ani nábytkem bílým. 
Z mého pohledu však není správnou volbou vydat se cestou výrazných barev či dekoru.  Takový nábytek se brzy omrzí, je příliš striktní a svazující, protože nedovoluje pohrát si se vzory, barvami a strukturami materiálů. Vezme vám volnost při výběru dalších bytových doplňků, tedy tutéž volnost, ke které vás neutrální provedení nábytku vysloveně vybízí.


Světlo v interiéru

Vyvarujte se chyb a nestaňte se obětí špatného osvětlení!
Světlo v interiéru je nesmírně důležité, neboť ovlivňuje nejen naši náladu, ale má také zásadní vliv na ostatní prvky, jako jsou barvy, struktury a veškeré další vybavení.

ambience design dekado blog praha

Správné osvětlení interiéru je klíčové. Váš prostor by měl mít tolik přirozeného osvětlení, kolik je to jen možné. Nebraňte zbytečně průniku denního světla nevhodně zvolenými závěsy či jinými doplňky. Dokonce i zamračený den dokáže vlít do místnosti dostatek přirozeného světla. Navýšit přirozené světlo lze například pomocí zrcadla umístěného přímo naproti oknu, a nechat tak světlo odrážet do místnosti.   
V místnosti je nutné mít více než jeden světelný zdroj. Doporučuji vhodně rozmístit stolní či stojací lampy, případně prostor doplnit o další nepřímé osvětlení, které podpoří příjemnou atmosféru vašeho domova. S více zdroji přichází i více možností, jakou volbu atmosféry zvolit.

ambience design dekado praha

Světlo by mělo být v případě potřeby dostatečně jasné, ale ne natolik, aby vás to obtěžovalo. Skvělou volbou, kterou nemůžete nic pokazit, jsou stmívače ideálně zakomponované (alespoň) do všech stropních osvětlení. 
 „Neexistuje nic horšího než jasné a ostré stropní světlo, pod nímž se budete cítit jako na jevišti.“ 
Klíč k dobrému osvětlení tkví také v jeho vrstvení do různých výšek. "Nebuďte závislí pouze na jednom zdroji světla, ale kombinujte různá stropní osvětlení, stojací lampy a malé lampičky.“

ambience design praha dekado

Osvětlení nad jídelním stolem

Rozhodnete-li se pro osvětlení nad stolem, nezapomeňte při výběru na následující faktory: výška stropu, velikost a tvar stolu a počítejte také s výškou osob. Ideální výška lustru nad stolem je cca 70-85 cm. Velikost lustru závisí také na rozměrech místnosti a myslete i na funkčnost - je vhodné zvolit světlo se stmívačem, které bude příjemnější během jídla, ale pod kterým se bude dát třeba i pracovat. Lustr se stínidlem působí měkkým a uklidňujícím dojem, přičemž dokáže osvítit celou místnost.


Více o osvětlení se můžete dočíst zde:


Příště se budeme podrobněji zabývat těmito tématy: 


Okenní stínění/bytové doplňky/dekorace
Sbírky a pokojové rostliny


Zdroje:
http://www.skovby.com/content/modo-skovby-210
http://www.dekado.cz/nabytek/komody-police?mfilter=manufacturers[28]
http://kobietawielepiej.pl
https://www.pinterest.com
www.ambiencedesign.cz