.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Interiérový design není žádná legrace

Interiérový design. Vznešenost těchto dvou slov si mnoho nezadá s velikostí Eiffelovy věže. Jenže, jak jsem sama zjistila, ne vždy je interiérový dizajn skutečným designem.

ambience design praha blog

Dostala mě kamarádka Terka, když nám před časem u kafe dlouhosáhle vyprávěla o tom, jak si skvěle zařizuje svůj nový minibyteček. Se zápalem fanatika líčila peripetie, které jsou s tím spojené. Z vět typu: "Chápete, že shánět ty pravé bytové doplňky není žádná sranda? Dovedete si představit, jak komplikovaný je moderní design? Věřte mi, že design interiéru je skutečné umění," se nám holkám, co spolu kamarádíme, začaly dělat mžitky před očima. Jenže Terka byla k nezastavení.

Celkem tu posedlost chápu. Rozvedla se a nebylo to zrovna její příjemnější období . Po litrech slz, kterými si dlouhé měsíce solila kafe, konečně posun. Jenže, jak se říká, čeho je moc, toho je příliš. Téra se vzhlédla v bytovém designu, a od té chvíle s ní nic nebylo. Do kina nešla, protože "právě ladí  textilie". Výlet do přírody odmítla se slovy, že tam a tam mají právě dostat novou kolekci svítidel. A na pravidelný wellness víkend zapomněla, protože se vydala na průzkum obchodů s bytovými doplňky. Zároveň byla tajnosnubná jak zamilovaná jeptiška. Nechtěla prozradit nic. Nikomu byteček neukázala, prý dokud nebude v cajku, tak nic. Jejím novým milencem se stal interiérový design.

Když nastal den D, uspořádala otevírací párty a konečně nás, partu téměř nerozlučných kamarádek, pozvala do svého nového království, jehož designu obětovala pár měsíců života. Nu, koukaly jsme, to je pravda. Moderní bytový design v celé své kráse. Tu designové křeslo, jinde úchvatná lampa, vystajlované doplňky. Na pohled pěkné, ale nějak nám Terka zapomněla, že by v tom měla také bydlet. Do úžasného stínítka lampy jsme se praštily pokaždé, když jsme šly na záchod, z křesla se skoro nedalo vstát, jak jsme tam svůj zadek jednou zapasovaly, už se mu nechtělo ven. Dlouhodlouhé závěsy sice vypadaly romanticky, ale tak nějak se v nich dole držel prach. Ale co, Terka byla nadšená a my jí to nezkazily.

Jen jsme cestou domů probíraly, co je to ten interiérový design vlastně zač. Teta Wiki říká: "Interiérový design bytové architektury řeší především vnitřní uspořádání domu či bytu z praktického, ale i estetického, výtvarného hlediska. Ideálně by měl navazovat na celkovou architekturu stavby, sledovat určitý koncept a odpovídat životnímu stylu uživatele. Interiérový design se zabývá výběrem a uspořádáním podlahy, schodišť, vestavných prvků a mobiliáře a pracuje s jejich materiálovým a barevným potenciálem."

A tak nám došlo, že Terka se s opravdovým bytovým designem moc nepotkala. Na pohled to je vymakané, ale to praktické hledisko se někam vytratilo. Životnímu stylu uživatele to také moc neposlouží. Ulítaná Terka bude samá boule, až se naštve a lampa poletí z okna. Až se svými oblíbenými čokoládovými bonbony zůstane uvězněná v křesle, poletí i to...

A jak to dopadlo? Složily jsme se a Terce daly ke čtyřicetinám kurz Seminář pro začínající designéry. Dobrou vůli měla, nadšení taky, teď k domu dostane i něco vědomostí. S její vervou z ní jednou bude super designérka.