.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Když barvy a vzory hrají prim II - Designový koktejl, kterým oslníte!

Těm z vás, kteří by se touto lehce netradiční a, přiznejme si, i trošku trnitou cestou rádi vydali po své vlastní ose, bych ráda nabídla několik zajímavých inspirací a také rad.

Namixovat rozličné vzory a barvy se může zdát na první pohled snadné, ale dosáhnout kýženého efektu, to pro vás bude skutečnou výzvou. Vrstvení vzorů zahrnuje čtyři základní elementy: barvu, škálu, tvar a texturu. Správnou kombinací pak lze vytvořit vzrušující design plný originality a podmanivosti. Jak ale postupovat, aby to skutečně fungovalo?

ambience design praha blog barvy

Ujistěte se, že barvy menších vzorů jsou součástí také vzorů dominantních.

Myslete také na to, že vzory nemusí být nutně plné divokých barev. Neutrální odstíny jsou skvělé, chcete-li přidat fádnímu prostoru na zajímavosti.

ambience design praha blog

Nespěchejte. Osobně doporučuji vytvořit si nejdříve koláž. A jak na ni? Kupte z každé látky jen cca 10 cm a sestavte si svůj vlastní vzorník.  Berte jej s sebou na další nákupy, kombinujte, promýšlejte, střídejte denní i umělé světlo, vše opakujte i několikrát, přikládejte k sobě, vyřazujte „ze hry“…dokud nebudete spokojeni.

ambience design praha blog

Styl

Vzory si lze vybírat také podle stylů. Přirozené vzory bývají realistickým ztvárněním přírodních forem, jako jsou květiny a – později také - ptáci. Stylizované vzory pak znázorňují podstatu přírody, předlohou velmi známého- fleur-de-lis- byl například kosatec. Geometrické vzory zahrnují pruhy, kostky a káro, modernější verze jsou oslavou vzorů velkoformátových, podobných mřížoví. Volnou uměleckou interpretací pak vnikají vzory abstraktní.

ambience design praha blog

Bezpečný způsob, jak experimentovat se vzory je vybrat si barevné schéma, kterého se budete držet. Při designu Vašeho interiéru pak můžete vybírat z rozmanitého množství nejrůznějších typů vzorů, jako jsou například pruhy, geometrické tisky,“zikcak“ čáry, kostky, paisley vzory, květinové motivy, puntíky a káro. Abyste docílili správného efektu, musíte vybrat alespoň tři vzory.  Chcete-li vytvořit v místnosti harmonii, budete postaveni před úkol vybrat mix velikostí vzorů, aniž byste však stejně velké vzory umístili vedle sebe. Zvolíte-li například výrazný závěs se vzory ve větším měřítku, koberec už musíte volit se vzory menšími. Jedině tímto způsobem vytvoříte skutečně vybalancovaný dekór.

ambience design praha blog
ambience design praha blog

Mixujte vzory správně s texturami. Geometrické a abstraktní vzory jsou krásně kombinovatelné s květinovými motivy.

Nedoporučuji umístění příliš velkých vzorů na zdi, aby místnost nevypadala „divoce“. Je-li však velký vzor na zdech vaším snem, umístěte jej pouze na menší plochy. V případě, že pokryjí celou stěnu, již žádné další vzory (na doplňcích apod.) nepřidávejte, a pokud tak přesto učiníte, použijte pouze vzory velice drobné a jemné.

ambience design praha blog
ambience design praha blog

Začněte postupně. Začněte s potiskem, který milujete. Vyberte rozsáhlejší potisk s mnoha barvami, což otevře široký prostor dalším kombinacím. Každý následující vzor, který zvolíte, už by se měl postupně zmenšovat. Mějte na paměti, že vzory by měly být sice odlišné, nicméně by neměly ostatní „přebíjet“. V klidu si rozhodněte, co bude pasovat do celkového designového konceptu místnosti.

ambience design praha blog

Dominantní žlutá, lehce doladěná krémovými odstíny a vzory v kombinaci s bílým základem. Čistá, hravá a veselá dokonalost. Poněkud výraznější kombinace vzorů pak na druhém obrázku, kde pomyslný prim hrají odstíny zelené až tyrkysové.

V hlavní roli pruhy a proužky.

ambience design praha blog

Jeden příklad za všechny. Zde asi nebude těžké najít společného jmenovatele všech čtyř vybraných látek – že by modrá barva? :-)

Nyní přidejte kontrast. Jakmile budete mít za sebou důležité rozhodnutí a vybranou dominantní barvu, dodejte pro oživení trochu barevného kontrastu...V tomto případě skvěle posloužila červená.

ambience design praha blog

Nejjednodušší cestou, kterou lze interiéru dodat živost, barvy a vzory, jsou staré známe, leč o to více efektní polštářky... Za málo peněz, hodně muziky.

ambience design praha blog
ambience design praha blog

Další, i když možná poněkud dražší, variantou, jak dodat interiéru hravou barevnost, je volba čalounění nábytku. Kombinování nejrůznějších textur je stejně důležité jako kombinace vzorů. Textura totiž může dotvořit určitou vizuální hloubku.

ambience design praha blog
ambience design praha blog
ambience design praha blog

Látky potahové, látky na závěsy, látky na polštářky... možnosti jsou neomezené.

ambience design praha blog

Květinové motivy na čalounění. Výrazné a romantické.

ambience design praha blog

Chladná dominantní zelená, vzor na tapetě doladěn jemnějšími vzory na polštářích a potahové látce, kontrastní prvky v oranžové barvě, teplý dřevěný nábytek a podlaha, moderní chladně ocelový stolek. Vše přesně, jak má být.

Vzory, potisky a barvy, styl, osobnost a textura dýchající z každé místnosti. Nic není nemožné. Vytvořte prostor vkusný, vizuálně zajímavý, sofistikovaný a šik. A o čem to celé vlastně je? Jednoduše  řečeno - o prolomení zažitých pravidel. A jakmile se jednou odhodláte, uvidíte, že je docela legrace podmanit si něco, co máte rádi

Zdroje
www.bluebellgray.com
www.source4interiors.com
www.jamesdunloptextiles.com/news/collection/2015-nomad-by-mokum-2
www.pinterest.com