Pronajímáte byt či dům? Vyplatí se nezanedbat přípravy I.

 

Chcete vědět, zda a jak připravit nemovitost k pronájmu a kolik času taková příprava bytu nebo domu zabere? Existuje několik pravidel, která byste neměli podcenit.

 

Část I. - Důkladná příprava se vyplácí
 

Příprava nemovitosti závisí do značné míry především na realitním trhu, aktuální poptávce a na typu nemovitosti i místa.

home staging blog praha

Pronájem bytu nebo domu, stejně jako jeho prodej, vyžaduje celou řadu přípravných prací. Myslím, že mnoho majitelů nemovitostí přichází o spoustu času a peněz právě tím, že svou nemovitost k pronájmu patřičně nepřipraví. Na náročném trhu pronájmů nemovitostí si správci a majitelé nemovitostí nemohou takovou chybu dovolit a měli by svou nemovitost připravit tak, aby v první řadě dobře vypadala. Pokud se vám podaří vytvořit příjemné místo s přátelskou atmosférou, které lze nazývat domovem, získáte značný náskok před konkurencí! Zdůrazníte-li pozitivní vlastnosti pronajímané nemovitosti, pomůže vám to přilákat nájemce a nemovitost pronajmete za nejlepších možných podmínek.

Podstata přípravy nemovitosti k pronájmu

Příprava nemovitosti pomůže pronajímateli co nejlépe využít prostor, zejména s ohledem na neobvyklý půdorys.
•    Je-li byt z hlediska prostorového uspořádání správně vybaven nábytkem, vypadají i místnosti bytu s nízkou výměrou větší.
•    Všechno vybavení by mělo být dobře udržované. Pokud některé z nich nefunguje, je třeba je vyměnit. 
•    Tím, že se místnosti vybaví moderním nábytkem nebo jsou moderně vymalovány, získá pronajímatel zajímavý byt, který snadno zaujme.
•    Je vhodné vytvořit atmosféru přitažlivou pro budoucí nájemce. Takovou, která pozitivně zapůsobí na jejich emoce.

Díky všem těmto zdánlivých drobnostem vynikne Vaše nemovitost před ostatními.

Většina bytů potřebuje po 3 - 5 letech zmodernizovat vybavení nebo obměnit celkový vzhled

Čas od času je dobré nemovitost určenou k pronájmu vylepšit, což se dá uskutečnit dokonce za méně peněz, než kolik činí náklady na jeden měsíční pronájem. Uvidíte, že nového nájemníka pak získáte mnohem rychleji.


Zjistěte poptávku po nemovitostech ve vaší oblasti

Vyšší poptávka bývá po nevybavených nemovitostech, zejména těch větších. Jedno až dvoupokojové byty se dle zkušeností vyplatí vybavit alespoň základním vybavením a zařízením. Doporučuji vám zjistit si poptávku po konkrétním druhu nemovitosti v některé z místních realitních kanceláří.


Vybavený nebo nevybavený byt?

Poptávkou v realitní kanceláři nejsnáze zjistíte, jaké nemovitosti se ve vaší lokalitě nejlépe pronajímají a také, zda se vyplatí nemovitost zařizovat či ne. Je také dobré si ujasnit, co přesně znamenají termíny plně vybavená, částečně vybavená či nevybavená nemovitost.

home staging praha blog

Plně vybavená nemovitost má veškeré vybavení a příslušenství uzpůsobené tak, aby s trochou nadsázky nájemce mohl přijít jen s tím, co má na sobě, a hned bydlet. Nesmí chybět postel, matrace, povlečení, nábytek, spotřebiče, příbory a nádobí a samozřejmostí bývají i všechny předměty každodenního použití. Jelikož nájemci poskytujete vše, co bude potřebovat, a to včetně údržby a případného doplňování chybějícího vybavení nebo potřebných oprav, můžete si za pronájem účtovat vyšší sazbu nebo dodatečný poplatek.

Vybavené byty se obvykle pronajímají na kratší dobu, průměrně na 3 - 12 měsíců. Zájem o ně budou mít studenti či zahraniční klienti… Je tedy nutné počítat s častějšími změnami nájemníků a s rizikem, že nemovitost zůstane i nějakou dobu nevyužitá. Je také vhodné uzavřít dobré pojištění na ochranu vybavení bytu. Dobře vybavené byty nebo prázdninové nemovitosti však mohou svým majitelům vydělat poměrně dost peněz.

Částečně vybavená nemovitost obsahuje pouze spotřebiče typu lednice, mikrovlnná trouba, myčka, pračka, z nábytku pak postel a nějaké místo k sezení a stolování. Rozsah vybavení bude záviset na velikosti bytu.

U nevybavené nemovitosti se jako naprosté minimum doporučuje kuchyň s bílými spotřebiči, žaluzie, případně záclony či závěsy a nainstalovaná osvětlení. Důležité opět je, aby byt působil při prezentaci atraktivně. Mohou tu být také šatní skříně nebo koupelnové skříňky. Zbytek si nájemník zajistí sám. Výhodou pro vás je, že vybavení, které si nájemník pořídí, nemusíte pojišťovat.

home staging praha blog

Celkově platí, že dlouhodobí nájemníci mají větší zájem o byty nevybavené, které mohou posléze uzpůsobit svému vkusu či životnímu stylu. Počítají totiž s tím, že v bytě zůstanou delší dobu a že se byt stane jejich domovem. Po takovýchto bytech je nejvyšší poptávka ve velkých městech.

Příště si povíme o tom, jak pronajímanou nemovitost zařídit a na co se při tom zaměřit.

 

Zdroje:

www.homestaging.cz