.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Pronajímáte byt? Vyplatí se nezanedbat přípravy III.

Část III. - Vytvořte atmosféru domova a zbytečně nešetřete

Pronájem může být vítaným zdrojem příjmů. Závěrečná část seriálu o přípravách pronajímaných bytů poradí, jak být úspěšným pronajímatelem.

Podle mého názoru je nejdůležitější zaměřit se na vysokou odolnost a dlouhou životnost vybavení. Zařizovali, případně renovovali jsme celou řadu nemovitostí určených k pronájmu a vždy jsme se soustředili zejména na to, aby vybavení bylo praktické a odolné. Nesnažte se zařídit byt co možná nejlevněji. Nevyplácí se to. Zdravá rovnováha mezi estetikou a životností je obvykle tím nejlepším řešením pro nájemníka i pronajímatele, byť to zpočátku stojí o něco více peněz. Nenechte se zmást různými TV pořady zaměřenými na předělávání bytů ani lesklými magazíny o bydlení, kde jsou výsledkem prostorné pokoje s jemně růžovými stěnami i koberci a s kvetoucími květinami. S realitou to nemá nic společného. Je to jen reklamní tahák. Vybavit nemovitost kvalitně a prakticky sice zvýší vaši počáteční investici, ale postupem času se jednoznačně vyplatí. Navíc existují různé způsoby, jak ušetřit v jiných oblastech, aby konečné náklady byly snesitelné. V tomto ohledu se rozhodně vyplatí přizvat si na pomoc odborníka.


Nenechte se ovlivňovat svým osobním vkusem

To je zlaté pravidlo, jímž byste se měli řídit vždy, když budete zařizovat nebo renovovat nemovitost určenou k pronájmu. Bohužel se velice často porušuje. Je dobré mít na paměti, že vy tu bydlet nebudete a váš osobní vkus by mohl určitou část zájemců o pronájem odradit. Pokud je vše neutrální, nájemce si snadno byt upraví k obrazu svému.

Home staging praha blog

Není nic horšího než nevhodně zařízená nemovitost, navíc potenciálně atraktivní. Špatně zvolený nábytek možné nájemníky spíše odradí, než aby majiteli nemovitosti přinesl požadované vyšší nájemné.

Nečekejte, že budou zájemci o pronájem nadšení ze zastaralého a poškozeného nábytku, který se navíc k sobě navzájem vůbec nehodí. Dobře zařízený a kvalitně prezentovaný byt si najde nájemce mnohem rychleji a lépe. V nemovitostech, které jsou zařízeny hezky, navíc nájemci obvykle i déle zůstávají.


Dobré vybavení nemusí být nutně drahé

Použijte nábytek a zařízení, které odpovídá kvalitě pronajímané nemovitosti. Je důležité nalézt správnou rovnováhu mezi cenou a kvalitou. Vyplatí se zaplatit trochu víc za něco, co vydrží déle.

Ve vybaveném bytě by neměla chybět postel, pohovka, stoly a židle, spotřebiče, jako je pračka, lednička, mrazák a vařič. Nutné jsou rovněž skladovací prostory, tedy šatní skříně. Dobrou volbou jsou volně stojící osvětlovací tělesa, která majiteli umožní ukázat byt v tom nejlepším světle.


Nábytek

Pořiďte si kvalitní nábytek s dlouhou životností. Nepoužívejte levný nábytek vyrobený z dřevotřísky. Není tak odolný a má nižší životnost. Levný nábytek a vybavení vás z dlouhodobého hlediska vyjdou dráž. V současné době se dá pořídit kvalitní a solidní nábytek za velmi rozumné ceny. Dbejte na to, aby spolu jednotlivé díly nábytku dobře ladily. Stojí za úvahu pořídit sedací soupravu v látce s „nešpinivou“ úpravou. Pokud na ní rozlijete například kávu, stačí ji otřít, zatímco nábytek potažený obyčejnou textilií se tím zničí.


Elektrické spotřebiče

Doporučuji vám upřednostňovat ekonomické, ale spolehlivé značky. U levných elektrických spotřebičů se například často ulamují tlačítka. Nekvalitní přístroje vás budou stát na opravách celé jmění. Vyplatí se kupovat spotřebiče vyrobené spolehlivým výrobcem - průměr nebo mírný nadprůměr. V současné době je běžné, je-li v bytě také myčka nádobí a mikrovlnka. Mnozí klienti tyto spotřebiče vyžadují.


Drobnosti

Vybavení bytu nemusí nutně zahrnovat ručníky, ale při předvádění nemovitosti by měl byt působit uceleným dojmem. Z tohoto důvodu by měly být i ustlané postele.

Home Staging Praha Blog

Snažte se o to, aby se v bytě lidé cítili jako doma. Můžete byt vyzdobit vkusnými obrázky, na stůl dejte třeba vázu s květinami. Byt by měl působit dobrým dojmem tak, aby potenciální nájemce hned poté, co projde hlavními dveřmi, měl pocit, že by zde mohl žít.

Do nemovitostí určených k dlouhodobému pronájmu neumísťujte nic, co se snadno rozbije, tedy žádnou elektroniku, například DVD přehrávače. Lidé se k těmto spotřebičům často nechovají právě šetrně a jejich údržba bývá náročná.


Den prohlídky

Je důležité, aby při každé prohlídce byl byt naprosto čistý. Obzvláště velkou pozornost věnujte kuchyni a koupelně. Špinavá kuchyně nebo neumyté WC dokáže odradit většinu lidí.

home staging praha blog

Cokoliv, co dodá vašemu bytu punc domova, dokáže proces hledání nájemníka urychlit. Dejte na stůl květiny a přehoďte přes postel přehoz. Rozdíl je značný a téměř nic vás to nestojí.

home staging praha blog

Dojem zvenku

Důležité je také to, aby váš pronajímaný byt působil dobře již na první pohled – a to už zvenku. Okolí nemovitosti musí být příjemné, čisté a uklizené.


Kvalitní fotografie

Online marketing se díky internetu stává nejrozšířenější metodou, jak informovat kupující o široké škále výrobků a služeb. Tento trend se nevyhýbá ani oblasti prodeje nemovitostí. Stále více zájemců o bydlení hledá byty a domy právě na internetu.

Důležité je proto nabídnout dobré fotografie. Nedopusťte, aby vám zákazníky odradily špatné fotky realitních kanceláří.

Pronájem bytu může být vítaným zdrojem vedlejších příjmů. Pokud svou nemovitost dobře připravíte už od začátku, pak věřte, že váš příjem rozhodně nebude zanedbatelný. Netroufáte-li si na přípravu sami, svěřte ji odborníkům. Takováto počáteční investice se vám brzy mnohonásobně vrátí.