.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Aranžování obrazů - nebojte se kombinací I

Máme je doma všichni, ale občas zasunuté hluboko v šuplíkách. Vzpomínky v podobě fotografií, vlastnoručně namalovaných obrázků, přáníček nebo suvenýrů z cest přitom mohou vytvořit úžasnou koláž a oživit stěnu v interiéru.

Obrazy jsou zcela přirozenou součástí našeho obydlí. A je úplně jedno, jestli se jedná o drahý unikát, na který jste šetřili dlouhá léta, nebo o barevnou čmáranici, kterou vytvořilo vaše sotva plenkám odrostlé dítko.
Nevěřili byste, jak velkou službu dokážou obrazy domovu prokázat. Ničeho se proto nebojte a pusťte se do toho. Tentokrát vám poradím, jak obrazy kombinovat a vytvářet z nich na stěně originální koláže.


Obrazy po předcích

Dědí se ve vaší rodině z generace na generaci? Nemusí se jednat o cenné kousky, ale jsou vám nějakým způsobem milé, máte k nim citový vztah. Věřte, že není nutné odkládat je na půdu, protože se vám zdá, že do vašeho moderního bytu se nehodí. Nevěřili byste, jak moc se takové obrazy mohou hodit právě do moderně zařízeného bytu. Nový a zajímavý rám, pasparta a vhodné umístění dokážou divy.

Samotné staré obrazy působí často v  interiéru těžkopádně. Někdy je řešením  zkombinovat je  s moderními obrazy. Vznikne zcela originální  aranžmá (obr. 1 a 2). Kombinace starého s moderním se vůbec není nutné bát. Pamatujte však, že by celek vždy měl působit harmonicky.

(obr. 1)

(obr. 1)

  (obr. 2)

  (obr. 2)

Vložte na stěnu kus sebe

Obrazy nebo zarámované fotografie můžeme na stěně doplnit prakticky čímkoliv co nám něco říká. Ať je to keramický talíř přivezený z dovolené ze Španělska, pohled, který nám poslal dnes už dospělý syn ze svého prvního letního tábora, kresba, kterou už dlouhá léta schováváme v šuplíku...  Jakýkoli poklad, vzpomínka či památka může s trochou fantazie vytvořit na zdi naprosto jedinečnou koláž.

Další možností je probrat rodinné fotografie od prababičky po vnouče a na zdi z nich vytvořit malou rodinnou historii.

Koláže dodávají interiéru osobitý charakter, a tak se rozhodně nebojte vtisknout do nich kus sebe a své rodiny. Já sama s nimi pracuji moc ráda, a tak vždy požádám klienty, aby se podívali, zda nemají někde v šuplíku poschovávané staré fotografie či obrázky, ke kterým se vážou hezké vzpomínky.

 

Jak na koláže?

Existují různé varianty, do jakého tvaru koláže na zdi uspořádat. Několik seskupení vidíme na této fotografii:

 
ambience design praha blog
 

Klasická černobílá kombinace snad nikdy nezklame. Pokud ji rozbijeme jedním barevným akcentem, rozhodně neuděláme chybu (obr. 3).

                                                 (obr. 3)

                                                 (obr. 3)

Pastelové barvy rámů s obrázky, které dlouho čekaly na svou příležitost, vkusně oživí interiér a ještě je budete mít stále na očích (obr. 4).

 
                                                 (obr. 4)

                                                 (obr. 4)

 

Něžná bílá barva rámů a paspart půvabně oživí stěnu, která by jinak pravděpodobně zůstala zcela nevyužitá. Rodinné fotografie, obrázky dětí, mapky a třeba i poštovní známky, to vše tu najde své místo (obr. 5).

 
                                                      (obr. 5)

                                                      (obr. 5)

 

Decentně na stěnách působí i kombinace různých barev rámů, paspart i velikostí. V tomto případě dostane galerie rodinných vzpomínek nádech vytříbené elegance (obr. 6 a 7) nebo mladistvé rebelie (obr. 8).

 
                                             (obr. 6)

                                             (obr. 6)

 
                                                                         (obr. 7)

                                                                         (obr. 7)

                                                                         (obr. 8)

                                                                         (obr. 8)

Zajímavě působí i uskupení fotek nebo obrázků umístěné na poličkách a pověšené na zdi nad poličkami. Je však vhodné sjednotit rámy v podobném barevném odstínu - hnědé, šedé az černé (obr. 9). Kdybychom použili rámy různých barev, potlačili bychom to, co je na obrázkách.

                                                                       (obr. 9)

                                                                       (obr. 9)

Kdo se nebojí, může začít od podlahy (obr. 10). Taková koláž má velké kouzlo, co myslíte?

                                                                          (obr. 10)

                                                                          (obr. 10)

Na závěr pro vás mám ještě jednu radu. Než začnete připevňovat obrazy na zeď, rozložte si je nejdříve v připraveném tvaru na zem a podívejte se na ně z co největší dálky. Tak  poznáte, jestli je vybrané uspořádání vhodné. Vyhnete se zbytečným a nevzhledným zásahům do zdi.