.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Časté chyby při zařizování interiéru – jak se jim vyhnout: Plán a rozpočet

ambience design praha blog dekado

Ruku na srdce, kdo z nás nikdy nezažil ten vítězoslavný pocit, kdy si z obchodu s bytovým designem odnášíme tu naši lásku na první pohled, která se bude 100 % hodit do obývacího pokoje? Jenže ouha… jakmile dorazíme domů, euforie vyprchá a my zjistíme, že to jaksi není ono. Tak kde se stala chyba? V obchodě se zdálo být vše dokonalé.


To, že koupíme věc, do které jsme se zamilovali, ještě bohužel nemusí nutně znamenat, že bude vypadat perfektně také u nás doma. Jak bude v místnosti daný kus působit, ovlivňuje několik faktorů: velikost místnosti a rozmístění dalšího nábytku, styl vybavení, barvy a také osvětlení (přirozené i umělé).

ambience design praha blog

Osobně spatřuji nevětší chybu v bezhlavých nákupech bez stanoveného rozpočtu a celkového plánu pro návrh nebo změnu interiéru. Také je důležité mít reálnou představu o cenách zboží a před finálním rozhodnutím si udělat čas na zmapování prodejců nábytku a bytových doplňků, ne jít do prvního obchodu za rohem.


Je důležité nevybavovat byt bez rozmyslu. Vyhnete se tak zklamání, které na sebe nenechá dlouho čekat. Do obchodu je dobré vyrazit až s jasným plánem.

Existuje spousta běžných chyb, kterých se téměř každý při zařizování interiéru může dopustit. 


Plán a rozpočet

Nenastavení reálného rozpočtu může potopit i ten nejskvělejší projekt. Není to vůbec tak těžké, jak se může na první pohled zdát. Užitečným tipem může být použití tabulkového procesoru, díky němuž si uděláte jasnou představu o všech nezbytných položkách. 

ambience design praha blog

Nepodceňujte důležitost rozpočtu! 


Není podmínkou nakoupit vše hned napoprvé, nespěchejte, dokonalý interiér si žádá váš čas. Při výběru se řiďte zlatým pravidlem „nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné/nekvalitní věci“.


Utrácejte peníze tam, kde se to vyplatí

Šetřit by se nemělo na základním vybavení, které má sloužit dlouhodobě. Jedná se o kuchyňskou linku, sedačku a postel. Tady pořekadlo „nejsme tak bohatí, abychom si pořizovali levné věci“ platí dvojnásob!
Koupíte-li levnou sedačku, za nějaké dva roky zjistíte, že polštáře už nedrží tvar, sedáky se proseděly, dřevěný korpus, avizovaný jako kvalitní, je mizerný a navíc "stlučený" pouze drátky místo hřebíků, takže se sedačka začala místy i rozpadat.

ambience design praha blog

Co se investice do sedačky týče, jako optimální výši považuji cenu kolem 40 000,- Kč. Záleží však samozřejmě na velikosti.
Podle vašeho rozpočtu si určete, v jakém pořadí budete vaše nové vybavení pořizovat.


Dívejte se na staré věci novýma očima

Chystáte se zbavit některých „už zbytečných“ věcí? Zastavte se a přemýšlejte, zda byste pro ně nenašli třeba úplně jiné využití, než doposud.  Staré dveře se mohou stát zajímavým a originálním čelem postele,  nepoužívaný prádelník zase příborníkem. Fantazii se meze nekladou! 
Je tu ovšem i druhá strana mince. Pokud se vám věci skutečně nelíbí, bez zbytečného sentimentu se jich zbavte. Obklopte se jen tím, co vás dělá opravdu šťastnými. Opravdu není nutné mít doma svatební dar jen proto, že „to byl přece dárek“. Aby váš domov nepůsobil přeplácaně, budete muset provést určitou selekci – rozhodněte:


1.    na kterých věcech vám záleží
2.    které jsou důležité
3.    bez kterých se obejdete.

ambience design praha blog

Z logiky tohoto výběru vyplývá, že všeho, bez čeho se obejdete, byste se měli zbavit. Často je zapotřebí provést tento proces i několikrát. Může to být někdy bolestné, ale věřte, je to krok správným směrem. Pokud je něco sice staré, ale stále kvalitní, je lepší pokusit se o opravu/renovaci, než zakoupit novou a levnou náhradu. Přelakovat nábytek lze i s minimem peněz.


Přehodnocujte, objevujte své staré věci

S novou, svěží barvou nebo odvážnou tkaninou vyniknou vaše staré věci jedinečným akcentem. Nejsnadněji si to ověříte u židlí, které stačí pouze natřít. Skoro nic to nestojí a efekt je veliký. Výhodou přečalounění starého křesla či pohovky je také příležitost vytvořit mnohem pohodlnější sezení tím, že se polstrování změkčí. 
Jestliže je váš objevený kousek stále funkční a v dobrém stavu, dejte mu šanci.

ambience design praha blog

Přerámujte staré obrazy či fotografie.

ambience design praha blog

Spousta lidí touží v dnešní době po něčem novém, jiném, originálním, po něčem, co nikdo jiný nemá. Nepotřebujete k tomu moc – chce to jen jiný pohled na věc.


Důležitá je osobitost

I když můžete při prohlídce showroomu nabýt dojmu, že vše je úžasné, nekupujte ihned, cokoliv uvidíte. Není podmínkou zařídit byt pouze novým nábytkem a už vůbec nekupujte vše v jednom obchodě. Váš domov pak bude postrádat charakter a to by byla veliká škoda. Katalogové bydlení je možná hezké v časopisech, ale už méně příjemně se v něm žije.  Vytvořit kompletní a plně zařízený domov přesně dle vašich představ může trvat i roky.  
Jak dodáte interiéru na osobitosti? Například křeslem z bazaru či obrazem, zakoupeným od pouličního umělce. Zkuste si vyčlenit dostatek prostoru např. na „nakupovací víkend“, dejte si čas a pomalu objevujte věci, které k vám nejlépe pasují. Osobitost je to, co dělá interiér zajímavým a jedinečným.


Vyhněte se průměrnosti

Nic nebije do očí více, než nábytkové sety. Bohužel, i v dnešní době vcelku běžná záležitost.
Nenechte se strhnout davem, protože pak by váš interiér mohl vypadat zhruba takto.

007.jpg

Máte-li však zakoupenou nábytkovou sadu nábytku, zkuste pro jednotlivé kusy najít jiné využití, co třeba noční stolky z nábytkového setu použít jako odkládací stolky v obývacím pokoji?


Nechtějte být za každou cenu „in“

Lidé se nechávají příliš často ovlivnit tím, co si přečtou v časopise nebo co uvidí v televizi. Což o to, vypadá to krásně, bude se to ovšem hodit také k vám domů? To už je otázka, na kterou se zapomíná. Nehledě na to, že trendy mívají tendenci se velmi často měnit, nepřijde vás pak to držení prstu na tepu interiérového designu na příliš mnoho peněz? Dá se vymyslet jistě i něco jiného, než kuchyň v černém lesku, která je navíc nepraktická, což stejně zjistíte až, když už je pozdě. Vybavení domácnosti by mělo odpovídat především vašim potřebám a mělo by podtrhovat vaši osobnost, na to, prosím, nezapomínejte.
Zajímavé postřehy o bytech a lidech najdete na těchto stránkách http://www.obytechalidech.com/uvod/vsechny-clanky/


Shrňme si tedy jednotlivé důležité kroky, na které byste při zařizování neměli zapomenout

Krok 1: nalezení inspirace.
Krok 2: sestavení plánu.
Krok 3: zvolení barevného schématu (textilie – barvy, vzory, výmalba, nábytek, atd.). Máte-li stávající prvky, které chcete zachovat, např. určité kusy nábytku, obraz či jiný solitér, bude se na ně navazovat.
Krok 4: koláž  - vzorová deska (nábytek, textilie, doplňky, osvětleni, materiály)


Vytvořte si jednoduchou tabulku, abyste měli představu, kolik vás bude zařizování zhruba stát. Pracujte na jasném konceptu, jenž bude zahrnovat výběr materiálu, rozmístění v prostoru, barevné motivy a především atmosféru, kterou chcete vytvořit.

 

Zdroje:
http://uglyhousephotos.com
www.nabytekprovsechny.cz
http://www.chairloom.com
www.pinterest.com

 

Sledujte nás