.transparent-header.collection-type-page .banner-thumbnail-wrapper{ padding: 55px 0px;}

Jak si zdokonalit domov

Mít peníze je fajn, ale krása vašeho domova s tím až tak nesouvisí

Není zrovna snadné napsat návod na pěkné bydlení, protože každý z nás má jiné bytové podmínky vyžadující odlišná řešení, každý má pochopitelně jiné finanční možnosti, zájmy, vlastnosti a preference, což vše dohromady jednotlivce či rodiny ovlivňuje.  Je jasné, že bydlení si pořizujeme pro nás, aby nám bylo k užitku a nám dělalo radost.  Málokdo si jej vybírá a zařizuje jakožto prezentaci návštěvám. Existují však všeobecně platné zásady, které se v praxi vyplatí dodržet nebo alespoň zvážit.


Za největší překážku k dosažení pěkného bydlení považuji neustálé shromažďování věcí, neschopnost zbavit se věcí nepotřebných, unáhlené nákupy nábytku v obchodních řetězcích, pořizování levných, nevkusných doplňků a výmalbu interiéru ve výrazných barvách. 

Ambience Design Praha Blog
Ambience design praha blog

Ne každý, kdo se svým bytem není právě spokojený, má možnost jej vyměnit za lepší či jej z gruntu nově zařídit. Jsem přesvědčena, že při dobré vůli lze i bez velkých finančních prostředků proměnit bezútěšný interiér v příjemný domov. Jak tedy na to, aby proměna nestála moc peněz, výsledek měl přitom duši a vy budete na něj opravdu pyšní?

Krok 1

Radikální změny dosáhnete, když z bytu vyházíte to, co nepoužíváte.
Jako první krok bych tedy doporučila zamyslet se, k čemu každý kus slouží, co ve které skříni, skříňce, komodě nebo polici máme uloženo a projít tyto jednotlivé věci s tím, že jsme připraveni se se vším, co jsme více než rok či dva nepoužili, rozloučit. Bez pardonu, bez emocí a pochyb, že „co když by se to mohlo možná někdy hodit“.  Místnost po místnosti. Jistě, zabere to čas, ale výsledek Vám pomůže se nejen osvobodit od zbytečností, ale hlavně Vás dovede k tomu, proč to vlastně děláte. Ke změně k lepšímu a hezčímu bydlení. 
 

Motto: Mám pouze to, co potřebuji, a nic z toho, čeho se zbavuji, nebudu postrádat.

Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha bLog

 

Zamyslete se, jaká změna by Vám udělala největší radost.

Více místa? Zbavte se starého křesla, které stojí tam, kde stojí, protože jej prostě máte. Proč u Vás vlastně ještě stále straší ta komoda, kterou jste si pořídili v Ikea coby provizorium za pár korun?  Hutné, divně barevné či jinak nevhodné závěsy, které nás brání před zvědavými pohledy sousedů na oknech zkrátka „být musí!“. Nestačí ale k provzdušnění třeba záclona a žaluzie/roleta? Zatahujete je vůbec někdy? A co doplňky a dekorace, které jste dostali darem nebo za pár korun pořídili před pár lety? Jsem si jista, že dnes už se Vám většina ani nelíbí, ale vyhodit je? ANO!

Stejně jako kytky, které se už nějakou dobu nemohou vzpamatovat nebo se nadmíru rozrostly. Darujte je někomu, komu udělají radost. Ano, tak trochu medvědí služba, ale vy přece chcete změnu.

Ambience Design Praha Blog

Staré zaprášené polštářky ze sedačky, vyšlapaný kusový koberec z předsíně, lampa, kterou ani nevíte, kdy jste naposledy rozsvítili…

...jinými slovy vše, co je zbytečné nebo vypadá omšele, doplňky v barvách, které se Vám už moc nelíbí, vše, bez čeho se obejdete a co nezapadá do Vašich představ nového konceptu zkrátka a dobře vyhoďte , prodejte na Aukru nebo darujte.


Krok 2

Jsem si jista, že Vám domov po radikálním úklidu prokoukne a budete se cítit osvobozeni od zbytečných věcí.

Nejnáročnější, ale také nejdůležitější část proměny máte teprve před sebou. Začíná část kreativní, a tedy příjemná, podmíněná zejména odhodláním, kreativitou, vloženým časem a vytrvalostí. Zamyslete se, jestli by nešel některý nábytek prohodit – tedy přestěhovat na jiné místo nebo do jiné místnosti. Vytvořte si také seznam, co byste potřebovali nebo si přáli nového. Sbírejte inspirace, vystřihujte, ukládejte si obrázky, držte se Vámi oblíbeného stylu.  

Zároveň však nezapomínejte, že právě záměrný mix stylů přispívá k větší útulnosti domova. Zvolte si barevné schéma, aniž byste použili mnoho barev nebo barvy velmi výrazné na velkých plochách. Namísto nákupních středisek a levných internetových obchodů s nábytkem se vydejte do bazaru, starožitnictví nebo na bleší trhy. Brouzdejte na Aukru, Sbazaru a na dalších webech s použitým nábytkem. 

Ambience design Praha Blog
Ambience Design Praha blog

Když budete mít štěstí, narazíte na něco, co může zůstat tak, jak je, a pokud ne, renovujte, přetírejte, přečalouňujte. Židle, křesla, taburety i sedačky…

Ambience design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog

Líbí se Vám retro nábytek? Pak vězte, že se dá pořídit za velice slušné ceny. Jděte do toho s rozvahou. Nechcete přece, aby Váš domov vypadal jako byt v paneláku v 80. letech.

V tomto směru jsou vynikající inspirací interiéry ve Skandinávii; umí to s retro nábytkem a starožitnostmi opravdu nejlépe. 

Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog

Opatrně a s rozvahou rovněž postupujte při výběru obrazů a bytových doplňků. Přemýšlejte, jak můžete věci, které doma máte, využít jinak.

Máte po bytě několik menších různě rozvěšených obrazů a fotek? Udělejte z nich větší koláž, a získáte tak dominantní a úžasný prvek v obývacím pokoji. Věnujte proměně Vašeho bytu čas!

Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog

Nezávisle na tom, jestli chcete dosáhnout změny pořízením drobných kusů nábytku, novým závěsem nebo záclonou, změnou barev výmalby, nebo nových polštářků na sedačce, lustru nad jídelním stolem nebo zásadnějším nákupem třeba nové sedací soupravy či kuchyně, přečtěte si, prosím, nejdříve těchto pár mých nedávno napsaných článků. V každém z nich jsem se věnovala jednotlivým částem úpravy či zařizování interiéru.

Ambience Design Praha Blog
Ambience Design Praha Blog

Věty „To je škoda vyhodit“ nebo „Někdy by se mi to mohlo hodit“ jsou pozůstatky doby minulé, kdy bylo všeho nedostatek, se staly bohužel pro spoustu lidí i v dnešní době životním mottem. Přitom zbavit se zbytečností a chaosu v bytě je tím prvním úkolem, který musíme podstoupit, pokud nebydlíme úplně podle svých představ. Výmluvy na nedostatek financí opravdu nejsou na místě. Stojím si pevně za tím, že bydlení je odrazem svého majitele a ne jeho peněz.

Je vizitkou jeho vkusu, citu, stylu a šikovnosti. Příliš nechápu výmluvy lidí na to, že nemají peníze, aby to měli doma hezké. Právě většina z nich totiž tráví čas na internetových diskuzích závistivou kritikou interiéru druhých, místo toho, aby promarněný čas věnovali proměně svého bydlení k lepšímu. 

A ať si vlastně každý bydlí, jak chce, ne?
Každopádně mě určitě potěší, pokud tento článek některé čtenáře „nakopne“. ☺ 

Zdroje:
www.ambiencedesign.cz
www.lonny.com
www.pinterest.com

Mohlo by vás taky zajímat