Jistě asi tušíte, že se s Vámi na našich interiérových stránkách nechci podělit o recept, jak nejlépe upravit kachní vejce. Ráda bych Vám touto cestou představila jednu z mých nejoblíbenějších barev, barvu „kachních vajec“ (z anglického „the duck egg“). Jak jsem zjistila, je to barva v místních končinách ne zcela známá, což považuji za velikou škodu, proto mi dovolte říci Vám o ní několik slov.
Ani modrá, ani zelená, ani tyrkysová… taková je barva „kachních vajec“, obecně nejvíce známá a používaná zejména v Anglii a Francii. Vzhledem k tomu, že výsledný barevný tón určuje přimíchání bílé či šedé, existuje široká škála jejích nejrůznějších odstínů, od světlounké po tmavě sytou (zvanou „teal“), od zelené po modrou. Každý v ní subjektivně dokáže vidět tu „svou“, zelenomodrou, či modrozelenou barvu. A to na ní mám nejraději; oč těžší je popsat ji, o to snáze se s ní pracuje.
Předpokládám, že Vás asi nejvíce zajímá tak trochu záhadný název… Termín „The Duck Egg“, „kachní vejce“, je inspirován barvou vajec Arakuany (kur domácí, pocházející z Chile). Tato vejce mívají modrozelenou až tyrkysovou barvu.
I další, nejsytější a nejtmavější barva ze škály odstínů, zvaná „Teal“, je převzata z živočišné říše. Zde se název odvíjí od roztomilé kachničky, čírky obecné, nejmenší z evropských kachen, jejíž samečkové mají kolem očí modrozelenou „masku“.
S lehkou nadsázkou lze tedy kombinací vejce chilské slepice a barevnosti peří evropské kachny dojít k finálnímu názvu „duck egg“, kachní vejce.
Ráda kombinuji všechny odstíny, které mi „kachní vejce“ nabízí. Za pomoci univerzálních a uklidňujících teplejších tónů, či odstínů šedivějších a práškových lze vytvořit uvolněnou atmosféru stejně dobře v obývacích pokojích, jako v ložnicích, kuchyních i koupelnách.
Tipy na barevné kombinace
„Kachní vejce“ s nádechem modré vypadá skvěle v kombinaci s šedou, bílou a taupe (odstín šedohnědé; této barvě se budu věnovat příště).
Hřejivě pak působí „kachní vejce“ se zelenějším nádechem, ideálně skombinované opět s odstíny hnědé, taupe a žluté.
„Kachní vejce“ pro váš domov
Jednou z mnoha dalších výhod je, že „kachní vejce“ není barvou, která by byla vázaná na konkrétní styl a vzhled Vašeho interiéru. Můžete ji použít v moderní, studeně laděné kuchyni, elegantní francouzské ložnici či funky dětském pokoji… Miluji také její schopnost překlenout propast mezi barvami neutrálními a výraznými, osobitost a teplo, které dodává každé místnosti, aniž by výrazně bila do očí, její schopnost „spřátelit se“ s každou další barvou v interiéru s lehkostí sobě vlastní. Je mnohem zajímavější než béžová, teplejší než bílá, méně nervózní než šedá. Dokáže stát neutrálně v pozadí i být dominantou místnosti.
Použít se dá skutečně jakkoliv; od tapet, přes výmalbu, nejrůznější textilie, nábytek či jako barva interiérových doplňků (porcelán, keramika, stínidla…). Zde několik ukázek...
Tapeta
Koberec či obklad do koupelny
Doladění interiéru. „Kachní vejce“ jen v doplňcích…
Jedna z nejpopulárnějších „svatebních barev“ ve Velké Británii.
Věřím, že Vás můj krátký výlet do modrozeleného světa zaujal a že jste přišli „kachnímu vejci“ na chuť stejně jako já… Příště Vám přiblížím vůbec mou nejoblíbenější barvu, „taupe“.
Udělej si sám:
Nástěnka ze starého rámu
Zdroje:
http://livebreathedecor.com
www.pinterest.com
http://www.topcreativetips.com
http://www.housetohome.co.uk
http://www.sofaworkshop.com