Kouzlo starožitnosti aneb kde začít s proměnou, když schází finance a nábytek máme ještě po babičce

Interiér ve stylu vintage je postaven vesměs na kusech, kterým se v Čechách říká harampádí, končící ve většině případů na půdě. Přitom s nimi lze dělat zázraky, které moc nestojí.

Na mysli mám zejména ložnicové sestavy nebo z nich jednotlivé kusy (viz níže), s nimiž se čas od času setkávám v domech našich klientů. Velmi často chtějí tento nábytek vyhodit, ovšem finance, kterými disponují, dovolují nakoupit jen nábytek nevalné kvality…jinými slovy: sice moderní, ale šmejd.

Abychom dosáhli vysněného interiéru i s omezeným rozpočtem, nábytek jsme v mnoha případech doporučily ponechat (kompletní sestavy je vhodné rozdělit/ rozestavit v interiéru do více místností, např. toaletku do předsíně, skříň do obýváku nebo hostinského pokoje, pracovny, atd.) a zaměřili jsme se na pořízení drobnějšího vybavení a bytových doplňků. Osvětlení, obrazy, kvalitní peřiny, polštáře, povlečení, přehoz, kusové koberce, nove záclony i závěsy a drobné dekorace udělají často větší službu než zakoupení nového nábytku.

starožitnosti ambience design praha blog

Proto dovolí-li to velikost interiéru, pokuste se tyto kusy zachovat (skříně bývají kupříkladu nižší, než jaké se vyrábí dnes).

starožitnosti ambience design praha blog

V naší zemi je bohužel zvykem odklízet staré věci na půdu či na chalupu, „staré harampádí“ jednoduše vyhazovat. Rozmyslete se však dobře, zda se opravdu svého nábytku chcete zbavit. Právě takový kus může totiž vnést do vašeho bydlení osobitost a jedinečnost. Oživené a do interiéru harmonicky začleněné staré kousky vyniknou a zároveň nic neztrácející na své funkčnosti.

starožitnosti ambience design praha blog

Má fantazie pracuje na plné obrátky…tuto postel už vidím krásně ustlanou, dokonale doplňující moderní interiér.

starožitnosti ambience design praha blog

Problémem se může zdát délka postelí, která bývá často jen 190cm. Vše lze jednoduše a elegantně vyřešit prodloužením nosných tyčí a pořízením nových roštů a matrací. Další moznosti je pak odstranění čela u nohou.

Stejně tak jako v dnešní době i ve třicátých letech minulého století existoval nábytek z méně kvalitních materiálů i nábytek se skvělým designem, navržený architekty a designéry, využívající materiálů drahých. Jednalo se především o velmi kvalitní dřevo, laky, kůže i textilie.

Ovšem i v případě starého levného nábytku, kdy bylo použito méně kvalitních materiálů, nemůžeme mluvit o odbyté práci! Jinými slovy, i když narazíme na jednoduchý, levnější nábytek, který ve své době nepatřil k nejdražším, budeme mít co do činění s poctivě odvedenou prací. Možná nás hodně překvapí preciznost vypracování s „fortelností“ sobě vlastní, a to nejen té viditelné. Oč více obyčejný nábytek v tehdejší době byl, o to více je pro nás dnes zajímavý.

starožitnosti ambience design praha blog

Tyto skříně jsou jednoduše úžasné!

starožitnosti ambience design praha blog

Praktické toaletní stolky jsou dnes v moderním provedení prakticky nesehnatelné.

ambience design starožitnosti praha blog

Postel, skříň často i celou ložnici pořídíte za pár stovek nebo jen za odvoz.

starožitnosti ambience design praha blog

Důmyslnost nábytku z 30. – 50. let: leštěné dřevo, kavkazský ořech, kořen jasanu, leštěný ořech, atd.

Jasanová ložnice z 30. let 20. století (na www.bazos.cz za 40 000,- Kč).

starožitnosti ambience design praha blog

Podíváme-li se dnes na některý nábytek na trhu, říkáme si, kam se poděla ta jednoduchost, funkčnost a kvalita? Mnoho z nás by po zkušenostech s moderními skříněmi nebo stoly raději sáhlo po těch, které původně sloužily našim prarodičům.

starožitnosti ambience design praha blog
starožitnosti ambience design praha blog

 

Sledujte nás